logo PAGWEB
logo PAGWEB
responsywny web design
Blog

Responsywny web design – co to jest, jak działa i jak go zastosować?

responsywny web design

Responsywny web design – co to jest, jak działa i jak go zastosować?

W tym artykule dowiesz się, czym jest RWD, jakie są jego zalety i ograniczenia, jakie są rodzaje i sposoby RWD, jakie są najlepsze praktyki i narzędzia RWD, oraz jak poprawić responsywność istniejącej strony. Naucz się, jak tworzyć atrakcyjne i użyteczne witryny, które będą działać na każdym urządzeniu.

W dzisiejszym świecie, gdzie ponad połowa ruchu internetowego pochodzi z urządzeń mobilnych, nie wystarczy mieć tylko ładnej i funkcjonalnej strony internetowej na komputerze stacjonarnym. Trzeba również zadbać o to, aby strona była dostosowana do różnych rozmiarów i rodzajów ekranów, na których może być wyświetlana. To właśnie nazywa się responsywnym web designem (RWD) i jest to nie tylko kwestia estetyki, ale także efektywności, użyteczności i pozycjonowania. W tym artykule dowiesz się, czym jest RWD, jakie są jego zalety i wady, jakie są rodzaje i metody RWD, jakie są najlepsze praktyki i narzędzia RWD, oraz jak poprawić responsywność istniejącej strony. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć stronę internetową, która będzie wyglądać dobrze i działać sprawnie na każdym urządzeniu, zapraszamy do lektury!

Co to jest responsywny design i jak działa?

Responsywny web design (RWD) to technika projektowania stron internetowych, która polega na dostosowaniu ich wyglądu i układu do różnych rozmiarów ekranów urządzeń mobilnych i desktopowych. Dzięki RWD strona internetowa może automatycznie zmieniać swoją szerokość, wysokość, rozdzielczość, orientację i proporcje elementów, aby zapewnić optymalną czytelność i funkcjonalność na każdym urządzeniu. RWD jest oparty na trzech głównych elementach: elastycznym układzie, siatce, media queries i obrazach responsywnych.

Elastyczny układ to sposób organizacji elementów strony, który nie polega na stałych jednostkach, takich jak piksele, punkty czy cale, ale na procentach, emach lub remach. Dzięki temu elementy strony mogą się skalować i dopasowywać do szerokości ekranu, zachowując odpowiednie odstępy i proporcje.

Siatka to system kolumn i wierszy, który pomaga w uporządkowaniu elementów strony w logiczny i spójny sposób. Siatka może być również elastyczna, czyli dostosowywać się do szerokości ekranu, dzieląc się na mniejsze lub większe fragmenty, w zależności od potrzeb.

Media queries to reguły CSS, które pozwalają na zastosowanie różnych stylów do elementów strony w zależności od określonych warunków, takich jak szerokość, wysokość, rozdzielczość, orientacja czy typ urządzenia. Dzięki media queries można na przykład zmieniać kolor, rozmiar, czcionkę, ukrywać lub pokazywać elementy strony, w zależności od tego, czy strona jest wyświetlana na smartfonie, tablecie czy komputerze.

Obrazy responsywne to obrazy, które mogą się dostosowywać do różnych rozmiarów i rozdzielczości ekranów, bez utraty jakości lub zniekształcenia. Obrazy responsywne mogą być skalowane, przycinane, zmieniane lub zastępowane innymi obrazami, w zależności od potrzeb. Obrazy responsywne pomagają w poprawie szybkości ładowania strony i oszczędzaniu transferu danych.

Przykładem strony internetowej, która wykorzystuje RWD, jest Bing, wyszukiwarka internetowa firmy Microsoft. Strona Bing zmienia swój wygląd i układ w zależności od rozmiaru ekranu, na którym jest wyświetlana. Na małym ekranie smartfona strona Bing pokazuje tylko logo, pole wyszukiwania i ikonę menu. Na większym ekranie tableta strona Bing dodaje także pasek nawigacyjny z różnymi kategoriami wyszukiwania. Na największym ekranie komputera strona Bing wyświetla także tło z obrazem dnia i kilka dodatkowych opcji. 

Zalety i wady responsywnego designu

Responsywny web design (RWD) nie tylko poprawia wygląd i funkcjonalność strony internetowej na różnych urządzeniach, ale także przynosi wiele korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla właścicieli stron. Oto niektóre z nich:

Zalety RWD dla użytkowników

 • Lepsza czytelność – dzięki RWD elementy strony, takie jak tekst, obrazy, przyciski czy formularze, są odpowiednio dopasowane do rozmiaru i rozdzielczości ekranu, co ułatwia ich odczytanie i obsługę.
 • Łatwiejsza nawigacja – dzięki RWD strona internetowa ma uproszczony i intuicyjny układ, który pozwala na szybkie i łatwe poruszanie się po niej, bez konieczności powiększania, przewijania czy klikania w małe elementy.
 • Szybsze ładowanie – dzięki RWD strona internetowa jest lżejsza i mniej zasobożerna, co przekłada się na szybsze ładowanie i mniejsze zużycie danych mobilnych.
 • Lepsze doświadczenie – dzięki RWD strona internetowa jest atrakcyjna i przyjazna dla użytkownika, co zwiększa jego zadowolenie i lojalność.

Zalety RWD dla właścicieli stron

 • Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania – dzięki RWD strona internetowa jest lepiej oceniana przez wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, które preferują strony responsywne i nagradzają je wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania, co zwiększa ich widoczność i ruch.
 • Większa liczba odwiedzin i konwersji – dzięki RWD strona internetowa jest dostępna i atrakcyjna dla większej liczby użytkowników, którzy mogą ją odwiedzać i korzystać z niej na różnych urządzeniach, co zwiększa ich zaangażowanie i skłonność do dokonywania zakupów, rejestracji, subskrypcji czy innych działań.
 • Niższe koszty utrzymania i łatwiejsze aktualizacje – dzięki RWD strona internetowa jest łatwiejsza w utrzymaniu i aktualizacji, ponieważ nie wymaga tworzenia i zarządzania osobnymi wersjami dla różnych urządzeń, co oszczędza czas i pieniądze.

Wady RWD dla użytkowników i właścicieli stron

Mimo wielu zalet, RWD nie jest pozbawiony pewnych wad i ograniczeń, które mogą wpływać na jakość i efektywność strony internetowej. Oto niektóre z nich:

 • Trudniejsza implementacja – tworzenie strony responsywnej wymaga większej wiedzy i umiejętności programistycznych, niż tworzenie strony statycznej. RWD wymaga również uwzględnienia wielu czynników, takich jak różne rozmiary i proporcje ekranów, różne systemy operacyjne i przeglądarki, różne rodzaje urządzeń i interfejsów, różne preferencje i zachowania użytkowników itp. Wszystko to sprawia, że RWD jest bardziej skomplikowany i czasochłonny w realizacji.
 • Zmniejszona funkcjonalność – w celu zapewnienia lepszej czytelności i łatwiejszej nawigacji, RWD często wiąże się z uproszczeniem i ograniczeniem niektórych elementów i funkcji strony internetowej. Na przykład, na małych ekranach mogą być ukrywane lub pomijane niektóre obrazy, animacje, menu, przyciski, formularze, linki, reklamy itp. Może to wpłynąć na atrakcyjność i użyteczność strony, a także na jej możliwości zarobkowe.
 • Zwiększone ryzyko błędów – ze względu na złożoność i różnorodność RWD, istnieje większe ryzyko wystąpienia błędów i problemów technicznych, które mogą zaburzać działanie i wygląd strony internetowej na różnych urządzeniach. RWD wymaga więc ciągłego testowania i poprawiania, co może być kosztowne i pracochłonne.

Jakie są rodzaje i metody responsywnego designu?

Responsywny web design (RWD) to niejednolita i złożona technika, która może być realizowana na różne sposoby. W zależności od celu i charakteru strony internetowej, można wybrać odpowiedni rodzaj i metodę RWD, które będą najlepiej pasować do potrzeb użytkowników i właścicieli stron. Oto niektóre z nich:

Rodzaje RWD

 • Elastyczny układ – to najprostszy i najbardziej podstawowy rodzaj RWD, który polega na używaniu procentowych jednostek do określania szerokości elementów strony, takich jak kolumny, obrazy czy tekst. Dzięki temu elementy strony mogą się skalować i dopasowywać do szerokości ekranu, zachowując odpowiednie odstępy i proporcje. Przykładem strony internetowej, która wykorzystuje elastyczny układ, jest [Wikipedia], encyklopedia internetowa, która zmienia szerokość swojej zawartości w zależności od rozmiaru ekranu.
 • Grid-based layout – to zaawansowany rodzaj RWD, który polega na używaniu siatki do organizacji elementów strony w logiczny i spójny sposób. Siatka może być również elastyczna, czyli dostosowywać się do szerokości ekranu, dzieląc się na mniejsze lub większe fragmenty, w zależności od potrzeb. Przykładem strony internetowej, która wykorzystuje grid-based layout, jest [Medium], platforma do publikowania treści, która zmienia układ swoich artykułów i zdjęć w zależności od rozmiaru ekranu.
 • Adaptive design – to specyficzny rodzaj RWD, który polega na tworzeniu kilku wersji strony internetowej dla różnych zakresów szerokości ekranu, takich jak smartfon, tablet czy komputer. Każda wersja strony ma swój własny wygląd i układ, który jest optymalny dla danego urządzenia. Przykładem strony internetowej, która wykorzystuje adaptive design, jest [Amazon], sklep internetowy, który zmienia nie tylko szerokość, ale także ilość i rodzaj elementów strony w zależności od rozmiaru ekranu.

Metody RWD

 • Mobile-first – to metoda RWD, która polega na projektowaniu strony internetowej zaczynając od najmniejszego ekranu, czyli smartfona, a następnie dodając i dostosowywując elementy strony dla większych ekranów, takich jak tablet czy komputer. Ta metoda ma na celu zapewnienie najlepszego doświadczenia dla użytkowników mobilnych, którzy stanowią większość ruchu internetowego, oraz uniknięcie niepotrzebnych elementów i funkcji, które mogłyby obciążać i spowalniać stronę.
 • Desktop-first – to metoda RWD, która polega na projektowaniu strony internetowej zaczynając od największego ekranu, czyli komputera, a następnie usuwając i dostosowywując elementy strony dla mniejszych ekranów, takich jak tablet czy smartfon. Ta metoda ma na celu zapewnienie najlepszej jakości i funkcjonalności dla użytkowników desktopowych, którzy mogą mieć większe wymagania i oczekiwania, oraz uniknięcie problemów z kompatybilnością i wyświetlaniem strony na różnych urządzeniach.
 • Progressive enhancement – to metoda RWD, która polega na projektowaniu strony internetowej zaczynając od najprostszej i najbardziej podstawowej wersji, która działa na każdym urządzeniu i przeglądarce, a następnie dodając i ulepszając elementy strony dla zaawansowanych i nowoczesnych urządzeń i przeglądarek. Ta metoda ma na celu zapewnienie dostępności i użyteczności strony dla każdego użytkownika, niezależnie od jego sprzętu i oprogramowania, oraz uniknięcie błędów i awarii strony na starszych i słabszych urządzeniach.

Jakie są najlepsze praktyki i narzędzia RWD?

Aby stworzyć stronę internetową, która będzie dobrze wyglądać i działać na różnych urządzeniach, nie wystarczy tylko zastosować odpowiedni rodzaj i metodę responsywnego web designu. Trzeba również przestrzegać pewnych zasad i wykorzystywać odpowiednie narzędzia i frameworki, które ułatwią i usprawnią proces projektowania i kodowania. Oto niektóre z nich:

Najlepsze praktyki

 • Używaj procentowych jednostek – zamiast używać stałych jednostek, takich jak piksele, punkty czy cale, używaj procentowych jednostek, takich jak procenty, emy czy remy, do określania szerokości, wysokości, marginesów, odstępów i innych właściwości elementów strony. Dzięki temu elementy strony będą się skalować i dopasowywać do szerokości ekranu, zachowując odpowiednie proporcje i odstępy.
 • Stosuj odpowiednie frazy kluczowe – używaj fraz kluczowych, które będą pasować do treści i celu strony internetowej, oraz do oczekiwań i zapytań użytkowników. Dzięki temu strona internetowa będzie lepiej widoczna i oceniana przez wyszukiwarki internetowe, co zwiększy jej ruch i konwersje.
 • Optymalizuj obrazy – używaj obrazów, które będą odpowiednie dla treści i wyglądu strony internetowej, oraz dla różnych rozmiarów i rozdzielczości ekranów. Dostosuj wielkość, jakość, format i kompresję obrazów, aby zmniejszyć ich rozmiar i czas ładowania. Używaj technik, takich jak skalowanie, przycinanie, zmiana lub zastępowanie obrazów, aby zapewnić ich responsywność i dopasowanie do ekranu.
 • Testuj responsywność – sprawdzaj, jak strona internetowa wygląda i działa na różnych urządzeniach i przeglądarkach, używając narzędzi do testowania responsywności, takich jak Responsive Design Checker, Google Mobile-Friendly Test czy BrowserStack. Zwracaj uwagę na wygląd, układ, funkcjonalność, szybkość i błędy strony, i poprawiaj je w razie potrzeby.
 • Dostosuj się do funkcji specyficznych dla urządzeń mobilnych – uwzględnij w projekcie strony internetowej funkcje i możliwości specyficzne dla urządzeń mobilnych, takie jak dotyk, gesty, orientacja, geolokalizacja, kamera, mikrofon czy akcelerometr. Dzięki temu strona internetowa będzie lepiej dopasowana do potrzeb i preferencji użytkowników mobilnych, i zapewni im lepsze doświadczenie.

Najlepsze narzędzia i frameworki

 • Bootstrap – to najpopularniejszy i najbardziej znany framework do tworzenia responsywnych stron internetowych, który oferuje gotowe komponenty, szablony, ikony i narzędzia do szybkiego i łatwego projektowania i kodowania. Bootstrap jest oparty na siatce 12-kolumnowej, która pozwala na elastyczne i responsywne układanie elementów strony. Bootstrap jest również kompatybilny z większością przeglądarek i urządzeń, i wspiera wiele funkcji i technologii, takich jak HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery, SASS, LESS, React, Angular i wiele innych.
 • Foundation – to kolejny popularny i zaawansowany framework do tworzenia responsywnych stron internetowych, który oferuje wiele możliwości i opcji do dostosowania i personalizacji projektu. Foundation jest oparty na siatce XY, która pozwala na precyzyjne i responsywne układanie elementów strony w dowolny sposób. Foundation jest również kompatybilny z większością przeglądarek i urządzeń, i wspiera wiele funkcji i technologii, takich jak HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery, SASS, React, Angular i wiele innych.
 • Adobe XD – to profesjonalne i wszechstronne narzędzie do projektowania i prototypowania responsywnych stron internetowych, które pozwala na tworzenie i testowanie interaktywnych i realistycznych wizualizacji projektu. Adobe XD oferuje wiele funkcji i możliwości, takich jak rysowanie, edycja, animacja, współpraca, integracja i eksport. Adobe XD jest również kompatybilny z innymi programami Adobe, takimi jak Photoshop, Illustrator czy After Effects, co ułatwia import i eksport plików i elementów.
 • Sketch – to innowacyjne i intuicyjne narzędzie do projektowania i prototypowania responsywnych stron internetowych, które pozwala na tworzenie i testowanie eleganckich i funkcjonalnych wizualizacji projektu. Sketch oferuje wiele funkcji i możliwości, takich jak rysowanie, edycja, animacja, współpraca, integracja i eksport. Sketch jest również kompatybilny z wieloma innymi narzędziami i usługami, takimi jak Figma, InVision, Zeplin czy Cloud, co ułatwia import i eksport plików i elementów.

Jak poprawić responsywność istniejącej strony?

Jeśli masz już stronę internetową, ale nie jest ona dostosowana do różnych urządzeń i przeglądarek, nie musisz się martwić. Możesz poprawić jej responsywność, stosując się do następujących kroków:

Krok 1 – Przetestuj swoją stronę pod kątem responsywności

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany w swojej stronie, musisz sprawdzić, jak ona wygląda i działa na różnych urządzeniach i przeglądarkach. Możesz to zrobić, używając narzędzi do testowania responsywności, takich jak  Responsive Design Checker, Google Mobile-Friendly Test czy BrowserStack. Te narzędzia pozwolą ci zobaczyć, jak twoja strona się zmienia w zależności od rozmiaru ekranu, i wykryć ewentualne problemy z wyglądem, układem, funkcjonalnością, szybkością i błędami.

Krok 2 – Zastosuj stosowne rozwiązania

Po przetestowaniu swojej strony, musisz zastosować odpowiednie rozwiązania, które poprawią jej responsywność. Możesz to zrobić, używając odpowiedniego rodzaju i metody responsywnego web designu, takiego jak elastyczny układ, grid-based layout, adaptive design, mobile-first, desktop-first lub progressive enhancement. Możesz też skorzystać z gotowych narzędzi i frameworków, takich jak Bootstrap, Foundation, Adobe XD czy Sketch, które ułatwią ci projektowanie i kodowanie responsywnej strony. Jeśli nie masz doświadczenia w tworzeniu responsywnych stron, możesz też zlecić to zadanie profesjonalnej firmie lub osobie, która zajmuje się tym na co dzień.

Krok 3 – Zwróć uwagę na szybkość ładowania strony

Responsywność strony nie polega tylko na jej wyglądzie i układzie, ale także na jej szybkości ładowania. Jeśli twoja strona jest zbyt ciężka i wolna, to nie tylko zniechęci użytkowników, ale także obniży jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest, aby optymalizować swoją stronę pod kątem szybkości, używając narzędzi i technik, takich jak Google PageSpeed Insights, AMP, PWA czy dane strukturalne. Te narzędzia i techniki pomogą ci zmniejszyć rozmiar i czas ładowania strony, poprawić jej wydajność i funkcjonalność, oraz zwiększyć jej widoczność i atrakcyjność.

Krok 4 – Przetestuj swoją stronę ponownie

Po wprowadzeniu zmian w swojej stronie, musisz przetestować ją ponownie, aby sprawdzić, czy poprawiła się jej responsywność. Możesz to zrobić, używając tych samych narzędzi do testowania responsywności, co w kroku pierwszym, i porównać wyniki. Jeśli zauważysz, że twoja strona wygląda i działa lepiej na różnych urządzeniach i przeglądarkach, to znaczy, że poprawiłeś jej responsywność. Jeśli natomiast nadal widzisz problemy lub błędy, to znaczy, że musisz poprawić coś jeszcze.

Podsumowanie

W tym artykule dowiedziałeś się, czym jest responsywny web design (RWD), jak działa, jakie są jego zalety i wady, jakie są rodzaje i metody RWD, jakie są najlepsze praktyki i narzędzia RWD, oraz jak poprawić responsywność istniejącej strony. RWD jest nie tylko kwestią estetyki, ale także efektywności, użyteczności i pozycjonowania. RWD pozwala stworzyć stronę internetową, która będzie wyglądać dobrze i działać sprawnie na każdym urządzeniu, zwiększając zadowolenie i lojalność użytkowników, oraz widoczność i konwersje strony. Aby stworzyć lub poprawić responsywną stronę, należy zastosować się do najlepszych praktyk RWD i wykorzystać odpowiednie narzędzia i frameworki, takie jak Bootstrap, Foundation, Adobe XD czy Sketch. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o RWD, zapraszamy do zapoznania się z dodatkowymi źródłami informacji, które podaliśmy w artykule. Dziękujemy za uwagę i życzymy powodzenia w tworzeniu responsywnych stron internetowych!

FAQ

 • Czym jest responsywny web design? Responsywny web design to technika projektowania stron internetowych, która polega na dostosowaniu ich wyglądu i układu do różnych rozmiarów ekranów urządzeń mobilnych i desktopowych.
 • Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna? Możesz sprawdzić, czy strona jest responsywna, używając narzędzi do testowania responsywności, takich jak Responsive Design Checker, Google Mobile-Friendly Test czy BrowserStack. Te narzędzia pozwolą ci zobaczyć, jak strona się zmienia w zależności od rozmiaru ekranu, i wykryć ewentualne problemy. Oczywiście możesz też otworzyć stronę internetową na swoim telefonie i sprawdzić, czy wyświetla się poprawnie.
 • Jakie są wady i zalety responsywnego web designu? Responsywny web design ma wiele zalet, takich jak lepsza czytelność, łatwiejsza nawigacja, szybsze ładowanie, lepsze doświadczenie dla użytkowników, wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, większa liczba odwiedzin i konwersji, niższe koszty utrzymania i łatwiejsze aktualizacje. Jednak responsywny web design ma też pewne wady, takie jak większa złożoność i trudność projektowania i kodowania, ryzyko utraty jakości lub funkcjonalności niektórych elementów, potrzeba ciągłego testowania i poprawiania.
 • Jakie są najlepsze narzędzia i frameworki do tworzenia responsywnych stron internetowych? Niektóre z najlepszych narzędzi i frameworków do tworzenia responsywnych stron internetowych to Bootstrap, Foundation, Adobe XD i Sketch. Te narzędzia i frameworki oferują gotowe komponenty, szablony, ikony i narzędzia do szybkiego i łatwego projektowania i kodowania responsywnych stron.
 • Jak poprawić responsywność istniejącej strony? Aby poprawić responsywność istniejącej strony, należy przetestować ją pod kątem responsywności, zastosować odpowiedni rodzaj i metodę responsywnego web designu, zwrócić uwagę na szybkość ładowania strony i przetestować ją ponownie. Można też skorzystać z narzędzi i technik, takich jak Google PageSpeed Insights, AMP, PWA czy dane strukturalne, które pomogą w poprawie responsywności strony.

  Nowoczesna strona WWW oraz marketing online dla Twojej firmy

  Jeśli szukasz firmy, która zaprojektuje i stworzy dla Ciebie nowoczesną i profesjonalną stronę internetową, oraz pomoże Ci wyróżnić się na rynku i przyciągnąć więcej klientów, to jesteś we właściwym miejscu. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci zrealizować Twoje biznesowe cele:

  Pozostałe wpisy z kategorii Strony internetowe

  logo PAGWEB
  Zaopiekujemy się wizerunkiem online Twojej firmy.
  Polityka prywatności | This site is protected by reCAPTCHA and the Google. Privacy Policy and Terms of Service apply.

  Ciasteczka

  Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszej strony internetowej. Pliki cookies to małe fragmenty danych, które są zapisywane na Twoim urządzeniu, gdy odwiedzasz naszą stronę. Używamy ich do personalizacji treści, dostarczania funkcji mediów społecznościowych i analizowania ruchu. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej strony, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Klikając ‘Akceptuję’, zgadzasz się na użycie wszystkich plików cookies. Jeśli nie zgadzasz się na użycie plików cookies, możesz je wyłączyć w ustawieniach swojej przeglądarki. Więcej informacji na temat plików cookies i przetwarzania danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.